אמיר קרביץ - משרד עורכי דין
מאמרים

המוסד לבוררות - מורה נבוכים

הנה תמה לה עוד עונת משחקים, ומכיוון שבתוך עמנו אנו יושבים, ויודעים כי מוסר התשלומים במדינת ישראל אינו מהמשובחים בלשון המעטה, הרי שקבוצות רבות מסיימות את העונה מבלי לשלם לשחקנים או למאמנים את מלוא שכרם עליו התחייבו. חלקן אף מחזיקות בשחקנים כבבני ערובה, מבלי לשחררם לקבוצות אחרות למרות שהתחייבו לכך או שמחויבות לכך.

שחקן מאמן או כל בעל תפקיד, שלא שולם לו שכרו, אמור לפנות למסלול של תביעה למוסד לבוררות של ההתאחדות לכדורגל. "דאבל פס" מעניק לכם מורה נבוכים לתובע עם תשובות מוסמכות של עו"ד שחר גרינברג ועו"ד אמיר קרביץ, המתמחים בדיני הספורט.

יצוין כי האמור בכתבה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה יש לפנות לעו"ד מוסמך.

למה בוררות ולא בית משפט אזרחי?
ראשית וראשון לכל, יש לומר כי הבוררות הינה בוררות חובה – משמע כל סכסוך במסגרת היחסים בין שחקן לקבוצה, או בין מאמן לקבוצה או בין כל צד אחר החבר בהתאחדות לכדורגל, צריך להיות מוכרע במסגרת המוסד לבוררות.

אלו נושאים ניתן לברר במסגרת הבוררות?
עו"ד גרינברג: "כל סכסוך בין קבוצה לשחקן ובין שחקן לקבוצה בנוגע לנושאים חוזיים רישום, העברות, השאלות וכן כל סכסוך בין מאמן לקבוצה ולהיפך, יידונו במוסד לבוררות. גם סכסוך בין קבוצה לקבוצה או סכסוכים בין קבוצה לסוכן או שחקן לסוכן, ייכנסו תחת מטריית הבוררות".

נושא שבוררי ההתאחדות לכדורגל אינם מוסמכים לדון בו הוא נושא של נזיקין או במילים אחרות, ענייני פציעות של שחקנים (אם כי ישנה פסיקה של ביהמ"ש העליון בנושא הקובעת כי בוררים יכולים לדון גם בנושאים אלו).

איך זה עובד?
ראשית כאמור, מומלץ לפנות לעו"ד המעורה בתחום על מנת להגיש תביעת בוררות. זו תוגש למשרדי ההתאחדות ב-4 עותקים ובתוספת עותקים כמספר הנתבעים. במעמד ההגשה יש לשלם אגרה (כיום היא בסך כ-,1,400 ₪). הבוררות תהיה בפני בורר יחיד שימונה ע"י נשיאות ההתאחדות לכדורגל. אמנם הצדדים יכולים להגיע להסכמה על זהות הבורר, אך אם אלו לא יצליחו בכך, תמנה ההתאחדות את הבורר.

הבוררים מתמנים מתוך רשימה, רובם משפטנים מנוסים ומעורים היטב בתחום דיני הספורט.

עו"ד קרביץ מוסיף כי מכאן והילך, ינהל הבורר את ההליך, יקבע את מועדי הדיון, את סדרי הדיון, והוא אף לא יהיה קשור בדיני הראיות או סדרי הדין, כפי שהם מקובלים בבתי המשפט. הוראה זו בה הבורר אינו קשור לסדרי הדין, מעניקה להליך יעילות רבה יותר ומקצרת אותו, מה שמסייע בפסיקה מהירה יותר, ביחס להתנהלות בבתי משפט אזרחיים.

אין ערעור על הפסק
עו"ד גרינברג מציין כי הבורר יוכל לתת אף פסק ביניים, לפסוק על פי פשרה שהושגה בין הצדדים, לקבוע אם שחקן יועבר/יושאל/ישוחרר, לתת צווים, לפסוק בהיעדר צד שלא הגיע לדיון וההחלטה של הבורר תהיה סופית! משמע, אין עליה ערעור. הבורר גם יקבע את גובה שכר טרחתו ויפסוק מי מהצדדים ישלם אותו.

תקופת ההתיישנות
כמו כל עילת תביעה, גם עילת תביעה ע"פ תקנון המוסד לבוררות, עלולה להתיישן. מהו טווח הזמן לתביעה? עו"ד קרביץ מציין כי תקופת ההתיישנות היא בת 18 חודשים. אם חלפו יותר משנה וחצי מתום עונת המשחקים בה נוצרה העילה, התביעה תתיישן ולא ניתן יהיה לקבל את המגיע ע"פ החוזה שהופר. אם עילת התביעה נוצרה בפגרה, הרי שמתחילים לספור את התקופה מתום עונת המשחקים שקדמה לאותה פגרה.

מה קורה אם לא משלמים לי?
אם זכית בבוררות והקבוצה בכל זאת לא משלמת את מה שנפסק לזכותך, אין צורך להרים ידיים ואפשר ומומלץ לבצע את ניסיון הגביה באמצעות עו"ד. עו"ד גרינברג: "במקרים בהם מדובר בקבוצה חובבנית, ניתן במקרים מסוימים אף למנוע את רישומה לעונה הבאה – עד שתשלם את חובה ותפרע את פסקי הבוררות שנפסקו נגדה. במקרה של חוב של קבוצה מקצוענית, יבוצעו ההליכים באמצעות הרשות לבקרת התקציבים".

יש לזכור כי מוסד הבוררות מוגדר כמוסד ממוסדות השיפוט של ההתאחדות לכדורגל, בדיוק כפי שביה"ד המשמעתי הינו מוסד ממוסדות ההתאחדות, וכן ישנה עבירה משמעתית של "אי קיום פסק בורר", מה שמעניק דרך נוספת להתמודדות עם קבוצה לא משלמת.


לתגובות ושאלות נוספות ניתן לפנות ל:
עו"ד שחר גרינברג במייל: shahar1g@gmail.com
עו"ד אמיר קרביץ במייל: amir@kravitz-law.co.il
אין לראות באמור לעיל משום יעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי.
כל המסתמך על הכתוב עושה זאת באחריותו הבלעדית


website by gilig.co.il